• Actief

  • Gezellig

  • Leerzaam

  • 1

SIM IT & Design

SIM is de studievereniging voor de Faculteit IT en Design op De Haagse Hogeschool. De vereniging is opgericht in 2006 en heeft nu meer dan 650 leden. SIM richte zich op het verbreden en verdiepen van de studies binnen de faculteit. Er worden verschillende activiteiten aangeboden door het gehele schooljaar heen.

Have you always enjoyed The Last Samurai, 47 Ronin, Samurai Jack and others? This is your chance to be like them. Join us at the workshop Haidong Gumdo! Haidong Gumbo is a Korean martial art utilising swords, based on discipline and self defense. Plus, you can look like a bad-ass with a sword, who doesn't want that? Aching muscles afterwards is the only payment we expect from you. If you decide to join us please be sure to bring comfortable sports clothes, shoes are not needed and don't forget your WATER!⁠⁠⁠⁠

Datum: 23 mei 17.00 uur. Adres: Paets van Troostwijkstraat 93, 2522DM Den Haag

Onze Partners

logo Linden 
hhs nl groen hex
blackgate logo
quintor