• Actief

  • Gezellig

  • Leerzaam

  • 1

SIM IT & Design

SIM is de studievereniging voor de Faculteit IT en Design op De Haagse Hogeschool. De vereniging is opgericht in 2006 en heeft nu meer dan 650 leden. SIM richte zich op het verbreden en verdiepen van de studies binnen de faculteit. Er worden verschillende activiteiten aangeboden door het gehele schooljaar heen.

This year, our annual city trip will be on Tuesday on the 2nd of May, we are going to Leuven in Belgium! We will meet at the entrance of the main campus of the Hague University (Johanna Westerdijkplein 75)

We will provide you with a lunchpackage, but you're free to go where you want to go for dinner.

Important: Do you have a food allergy or are you living with a certain food lifestyle (vegan/vegetarian)? Please notify us on the registration form

registration fee SIM member: EUR 30,00
registration fee IT&D student: EUR 33,00
registration fee other: EUR 35,00

Onze Partners

logo Linden 
hhs nl groen hex
blackgate logo
quintor